?
There are 50 students in a class. Their average weight is 45 kg. When one student leaves the class the average weight reduces by 100 g. What is the weight of the student who left the class ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
According to the question,
The average weight of 50 students was = 45 kg
When one student leaves the class the average reduced by 100 gm.
∴ Total weight reduction due to 49 students
= 49 × 100 = 4900 gm
= 4.9 kg
∴ The weight of student who left
= 45 + 4.9
= 49.9 kg
The average weight of 50 students was = 45 kg
When one student leaves the class the average reduced by 100 gm.
∴ Total weight reduction due to 49 students
= 49 × 100 = 4900 gm
= 4.9 kg
∴ The weight of student who left
= 45 + 4.9
= 49.9 kg
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login