ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Interest
Interest
?

There is a decrease of 10% yearly on an article. If this article was bought 3 years ago and present cost is Rs. 5,832 then what was the cost of article at buying time?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$A = P {\left( {1 - \frac{R}{{100}}} \right)^n}$$
Where A = Value of goods after n years
P = Initial Price
R = Rate of depriciation
$$\eqalign{ & \therefore P = \frac{{5832}}{{{{\left( {1 - \frac{{10}}{{100}}} \right)}^3}}} \cr & \Rightarrow P = \frac{{5832}}{{{{\left( {1 - \frac{1}{{10}}} \right)}^3}}} \cr & \Rightarrow P = \frac{{5832}}{{{{\left( {\frac{9}{{10}}} \right)}^3}}} \cr & \Rightarrow P = 5832 \times \frac{{10}}{9} \times \frac{{10}}{9} \times \frac{{10}}{9} \cr & \Rightarrow P = 8000 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

4 Comments
Kuna Sahoo
Kuna Sahoo 7 years ago
Plz solution the question
Bharti Kumari
Bharti Kumari 8 years ago
5832*100*100*100/90*90*90= 8000
Khanda Bipin
Khanda Bipin 9 years ago
Ans:C
5832*(10/9)*(10/9)*(10/9)=8000
White House
White House 9 years ago
Answer option is C.
use effective percent formula for 10% for three years
we got 27.1% decreased worth of article
100-27.1=72.9=present worth of article
72.9=Rs.5832
100=Rs.x
by cross multiplication
x=(5832*100)/72.9
we get,
x=8000=worth of article three years ago.