?
What is the percentage of male students in Secondary Section?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
% of male students in secondary section,
= $$\frac{288}{640}$$ × 100 [∵ 800 × 80% = 640]
= 45%
= $$\frac{288}{640}$$ × 100 [∵ 800 × 80% = 640]
= 45%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginIn +2 = 0.60*80=48 std
In +1 = 0.55-80=44 std
So 380-48-44=288 std in sec
Then 288/640=0.45 or 45%
= (288/800)*100= 45%.
Instead of 800, it should be 640..