ExamVeda
Login
Home
Chemical Reaction Engineering
?

What is the value of 'n' if the reaction rate of the chemical reaction A → B, is proportional to CAn and it is found that the reaction rate triples, when the concentration of 'A' is increased 9 times?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

2 Comments
Shardul Sinare
Shardul Sinare 5 years ago
r1=kCa1^n. r2=kCa2^n
r2=3r1. Ca2=9Ca1
r1/3r1=Ca1^n/(9Ca1) ^n
n log 9=log 3
n=0.5
Hussali Ali
Hussali Ali 7 years ago
how did we get 1/2?