?
A bank offers 5% compound interest calculated on half-yearly basis. A customer deposits Rs. 1600 each on 1st January and 1st July of a year. At the end of the year, the amount he would have gained by way of interest is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Amount}} \cr
& = {1600 \times {{\left( {1 + \frac{5}{{2 \times 100}}} \right)}^2} + 1600 \times \left( {1 + \frac{5}{{2 \times 100}}} \right)} \cr
& = {1600 \times \frac{{41}}{{40}} \times \frac{{41}}{{40}} + 1600 \times \frac{{41}}{{40}}} \cr
& = {1600 \times \frac{{41}}{{40}}\left( {\frac{{41}}{{40}} + 1} \right)} \cr
& = {\frac{{1600 \times 41 \times 81}}{{40 \times 40}}} \cr
& = Rs.\,3321 \cr
& \therefore C.I. = Rs.\,\left( {3321 - 3200} \right) \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = Rs.\,121 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginCi = p(1+r/100)^n+ p
how 2 x 100 come ??
I=pnr
= 1600*1/2*5/100
= 40
Again, june to December
I=pnr
= 1640*1/2*5/100
=41
2nd case,
June to December
I=pnr
= 1600*1/2*5/100
= 40
So, total interest=40+41+40= 121