?
A copper wire of length 36 m and diameter 2 mm is melted to form a sphere. The radius of the sphere (in cm) is :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Let the radius of the sphere be r cm
Then,
$$\eqalign{ & \frac{4}{3}\pi {r^3} = \pi \times {\left( {0.1} \right)^2} \times 3600 \cr & \Leftrightarrow {r^3} = 36 \times \frac{3}{4} \cr & \Leftrightarrow {r^3} = 27 \cr & \Leftrightarrow r = 3\,cm \cr} $$
Then,
$$\eqalign{ & \frac{4}{3}\pi {r^3} = \pi \times {\left( {0.1} \right)^2} \times 3600 \cr & \Leftrightarrow {r^3} = 36 \times \frac{3}{4} \cr & \Leftrightarrow {r^3} = 27 \cr & \Leftrightarrow r = 3\,cm \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login