ExamVeda
Login
Home
Volume and Surface Area
?

66 cubic centimetres of silver is drawn into a wire 1 mm in diameter. The length of the wire in metres will be:

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
$$\eqalign{ & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{wire}}\,{\text{be h}} \cr & {\text{Radius}} = \frac{1}{2}mm = \frac{1}{{20}}cm.\,{\text{Then}}, \cr & \Rightarrow \frac{{22}}{7} \times \frac{1}{{20}} \times \frac{1}{{20}} \times h = 66 \cr & \Rightarrow h = {\frac{{66 \times 20 \times 20 \times 7}}{{22}}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 8400\,cm \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 84\,meters \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

2 Comments
Habibullah Ruhul
Habibullah Ruhul 2 years ago
Volume of silver = A*h
66= π/4×(1/10)^2×h
h = 8403.38 cm
h = 84 m
Himanshu Das
Himanshu Das 5 years ago
Sir discuss this with formula