ExamVeda
Login
Home
Volume and Surface Area
?

A cylindrical tube open at both ends is made of metal. The internal diameter of the tube is 11.2 cm and its length is 21 cm. The metal everywhere is 0.4 cm thick. The volume of the metal is :

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Internal radius :
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{11.2}}{2}} \right)cm \cr & = 5.6\,cm \cr} $$
External radius :
$$\eqalign{ & = \left( {5.6 + 0.4} \right)cm \cr & = 6\,cm \cr} $$
Volume of metal :
$$\eqalign{ & = \left[ {\frac{{22}}{7} \times \left\{ {{{\left( 6 \right)}^2} - {{\left( {5.6} \right)}^2}} \right\} \times 21} \right]c{m^3} \cr & = \left( {66 \times 11.6 \times 0.4} \right)c{m^3} \cr & = 306.24\,c{m^3} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.