ExamVeda
Login
Home
Height and Distance
?

A ladder is placed along a wall such that its upper end is touching the top of the wall. The foot of the ladder is 10 ft away from the wall and the ladder is making an angle of 60° with the ground. When a man starts climbing on it, it slips and now ladder makes an angle of 30° with ground. How much did the ladder slip?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Height and Distance mcq question image
$$\eqalign{ & AB = 10\tan {60^ \circ } = 10\sqrt 3 \cr & BC = 10\sec {60^ \circ } = 20 \cr} $$
Since, length of ladder will remain same, hence BC = DE = 20
$$\eqalign{ & {\text{In }}\Delta ADE,\,DE = 20{\text{ ft}} \cr & \Rightarrow \frac{{AD}}{{DE}} = \cos {30^ \circ } \cr & \Rightarrow AD = 20 \times \frac{{\sqrt 3 }}{2} = 10\sqrt 3 \cr & \Rightarrow x = AD - AC \cr & \Rightarrow x = 10\sqrt 3 - 10 \cr & \Rightarrow x = 10\left( {\sqrt 3 - 1} \right){\text{ft}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.