ExamVeda
Login
Home
Height and Distance
?

An observer 1.6 m tall is 20√3 away from a tower. The angle of elevation from his eye to the top of the tower is 30º. The heights of the tower is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let AB be the observer and CD be the tower.

Height and Distance mcq solution image
Draw BE ⊥ CD
Then CE = AB = 1.6m
BE = AC = 20√3m
$$\frac{{DE}}{{BE}} = \tan {30^ \circ } = \frac{1}{{\sqrt 3 }}$$
$$ \Rightarrow DE = \frac{{BE}}{{\sqrt 3 }} = \frac{{20\sqrt 3 }}{{\sqrt 3 }} = 20$$
∴ CD = CE + DE = (1.6 + 20) m = 21.6 m
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.