?
A plot of land in the form of a rectangle has dimensions 240 m × 180 m. A drain-let 10 m wide is dug all around it (outside) and the earth dug out is evenly spread over the plot, increasing its surface level by 25 cm. The depth of the drain-let is :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Volume of earth dug out :
= (240 × 180 × 0.25) m3
= 10800 m3
Let the depth of the drain-let be h metres
Then, Volume of earth dug out :
= [{(260 × 200) - (240 × 180)}h ] m3
= (8800h) m3
∴ 8800h = 10800
⇒ h = $$\frac{10800}{8800}$$
⇒ h = $$\frac{27}{22}$$
⇒ h = 1.227 m
= (240 × 180 × 0.25) m3
= 10800 m3
Let the depth of the drain-let be h metres
Then, Volume of earth dug out :
= [{(260 × 200) - (240 × 180)}h ] m3
= (8800h) m3
∴ 8800h = 10800
⇒ h = $$\frac{10800}{8800}$$
⇒ h = $$\frac{27}{22}$$
⇒ h = 1.227 m
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login