?
A rectangular water reservoir contains 42000 litres of water. If the length of reservoir is 6 m and breadth of the reservoir is 3.5 m, then the depth of the reservoir will be :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Volume of the reservoir = 42000 litres = 42 m3
Let the depth of the reservoir be h metres
then,
$$\eqalign{ & 6 \times 3.5 \times h = 42 \cr & Or,\,h = \frac{{42}}{{6 \times 3.5}} = 2\,m \cr} $$
Let the depth of the reservoir be h metres
then,
$$\eqalign{ & 6 \times 3.5 \times h = 42 \cr & Or,\,h = \frac{{42}}{{6 \times 3.5}} = 2\,m \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login