?
A sector is formed by opening out a cone of base radius 8 cm and heigh 6 cm. Then the radius of the sector is (in cm).
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Slant height of cone $$ = \sqrt {{8^2} + {6^2}} = 10{\text{ cm}}$$
Slant height of cone = Radius of sector = 10 cm
Slant height of cone = Radius of sector = 10 cm
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login