?
A solid cone of height 9 cm with diameter of its base 18 cm is cut out from a wooden solid sphere of radius 9 cm. The percentage of wood wasted is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
$$\eqalign{
& {\text{Volume of sphere}} = \frac{4}{3}\pi {r^3} \cr
& = \frac{4}{3}\pi {\left( 9 \right)^3} \cr
& = 972\pi {\text{ c}}{{\text{m}}^3} \cr
& {\text{Volume of cone}} = \frac{1}{3}\pi {r^2}h \cr
& = \frac{1}{3}\pi {\left( 9 \right)^2}9 \cr
& = 243\pi {\text{ c}}{{\text{m}}^3} \cr
& \Rightarrow \% {\text{ of wasted wood}} \cr
& = \frac{{\left( {972 - 243} \right)\pi }}{{972\pi }} \times 100 \cr
& = 75\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login