?
A vertical rod of height 33 metres is bent to form a semi-circular shape so that the top touches the ground. The distance between the top head and the base on the ground is :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& \pi R = 33 \cr
& \Rightarrow R = \left( {\frac{{33 \times 7}}{{22}}} \right) \cr
& \Rightarrow R = \left( {\frac{{21}}{2}} \right)m \cr} $$
∴ Required distance = 2R = 21 m
∴ Required distance = 2R = 21 m
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login