ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Area
Area
?

The ratio between the length and the breadth of a rectangular park is 3 : 2. If a man cycling along the boundary of the park at the speed of 12 km/hr completes one round in 8 minutes, then the area of the park (in sq. m) is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Perimeter = Distance covered in 8 min.
Perimeter = $$\left( {\frac{{12000}}{{60}} \times 8} \right){\text{m}}$$
Perimeter = 1600 m
Let length = 3x metres and breadth = 2x metres.
Then, 2(3x + 2x) = 1600 or x = 160
Therefore Length = 480 m and Breadth = 320 m
Therefore Area = (480 x 320) m2 = 153600 m2
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Dharmendra Singh
Dharmendra Singh 5 years ago
Ver beautiful and nice way to understand. Thanks