ExamVeda
Login
Home
11
Mr. Joe’s family consists of six people-himself, his wife and their four children. It is known that the average age of the family immediately after the birth of the first, second, third and fourth child was 16, 15, 16 and 15 years respectively. Find the age of Mr. Joe’s eldest son if the present average age of the entire family is 16 years -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
When the first child was born, the total age of all the family members
= (16 × 3) years
= 48 years
When the second child was born, the total age of all the family members
= (15 × 4) years
= 60 years
By the time the second child was born, each one of the 3 family members had grown by
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{60 - 48}}{3}} \right) \cr & = \frac{{12}}{3} \cr} $$
= 4 years
Hence, the age of eldest son when the second child was born = 4 years
When the third child was born, the total age of all the family members
= (16 × 5) years
= 80 years
By the time, the third child was born, each one of the four family members had grown by
= $$\left( {\frac{{80 - 60}}{4}} \right)$$
= 5 years
So, the age of the eldest son when the third child was born
= (4 + 5) years
= 9 years
When the fourth child was born, the total age of all the family members
= (15 × 6) years
= 90 years
By the time, the fourth child was born, each of the five family members had grown by
= $$\left( {\frac{{90 - 80}}{5}} \right)$$
= 2 years
So, the age of the eldest son when the fourth child was born
= (9 + 2) years
= 11 years
At present, the total age of all the 6 family members
= (16 × 6) years
= 96 years
By now, each one of the 6 members have grown by
= $$\left( {\frac{{96 - 90}}{6}} \right)$$  years
= 1 year
Hence, the present age of the eldest son
= (11 + 1) years
= 12 years
12
Out of 10 teachers of a school, on teacher retires and in place of him a new teacher 25 years old joins. As a result of it average age of the teachers reduces by 3 years. Age of the retired teacher ( in years) is :
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Total number of teachers = 10
Age of new teacher = 25 years
Age of the retire teacher
= (25 + 3 × 10) years
= 55 years
13
The average salary of all the workers in a workshop is Rs. 8000. The average salary of 7 technicians is Rs. 12000 and the average salary of the rest is Rs. 6000. The total number of workers in the workshop is-
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Let the total number of workers be x.
Then,
⇒ 8000x = (12000 × 7) + 6000(x - 7)
⇒ 2000x = 42000
⇒ x = 21
14
The average age of a husband and his wife was 23 years at the times of their marriage. After five years they have a one-year old child. The average age of the family now is-
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Sum of the present ages of husband, wife and child
= (23 × 2 + 5 × 2) + 1
= 57 years
∴ Required average
= $$\left( {\frac{{57}}{3}} \right)$$
= 19 years
15
In a class with a certain number of students, if one student weighting 50 kg is added then the average weight of the class increased by 1 kg. If one more student weighting 50 kg is added, then the average weight of the class increased by 1.5 kg over the original average. What is the original average weight (in kg) of the class?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Let the original average weight of the class be x kg and let there be n students.
Then, sum of weights of n students = (nx) kg
$$\eqalign{ & \therefore \frac{{nx + 50}}{{n + 1}} = x + 1 \cr & \Rightarrow nx + 50 = \left( {n + 1} \right)\left( {x + 1} \right) \cr & \Rightarrow nx + 50 = nx + x + n + 1 \cr & \Rightarrow x + n = 49 \cr & \Rightarrow 2x + 2n = 98.....(i) \cr & {\text{And,}} \cr & \Rightarrow \frac{{nx + 100}}{{n + 2}} = x + 1.5 \cr & \Rightarrow nx + 100 = \left( {n + 2} \right)\left( {x + 1.5} \right) \cr & \Rightarrow nx + 100 = nx + 1.5n + 2x + 3 \cr & \Rightarrow 2x + 1.5n = 97.....(ii) \cr} $$
Subtracting (ii) from (i), we get: 0.5n = 1 or n = 2
Putting n = 2 in (i), we get: x = 47
16
The average height of 25 boys is 1.4 m. When 5 boys leave the group, then the average height increased by 0.15 m. What is the average height of the 5 boys who leave ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Sum of height of the 5 boys
= (25 × 1.4 - 20 × 1.55) m
= 4 m
∴ Required average
= $$\left( {\frac{4}{5}} \right)$$
= 0.8 m
17
The average monthly income of a family of four earning members was Rs. 15130. One of the daughters in the family got married and left home, so the average monthly income of the family came down to Rs. 14660. What is the monthly income of the married daughter?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Monthly income of the married daughter
= Rs. (15130 × 4 - 14660 × 3)
= Rs. (60520 - 43980)
= Rs. 16540
18
The average marks obtained by 22 candidates in an examination are 45. The average marks of the first ten are 55 and that of the last eleven are 40. The number of marks obtained by the 11th candidates is-
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Mark obtained by the 11th candidate
= [(45 × 22) - (55 × 10 + 40 × 11)]
= (990 - 990)
= 0
19
The average of 10 numbers is 40.2. Later it is found that two numbers have been wrongly added. The first is 18 greater than the actual number and the second number added is 13 instead of 33. Find the correct average.
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Correct sum
= (40.2 × 10 - 18 + 33 - 13)
= 404
∴ Correct average
= $$\left( {\frac{{404}}{{10}}} \right)$$
= 40.4
20
The average height of 35 girls in a class was calculated as 160 cm. It was later found that the height of one of the girls in the class was wrongly written as 144 cm, whereas her actual height was 104 cm. What is the actual average height of the girls in the class? ( rounded off to 2 digits after decimal)-
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option E
Solution:
Correct sum
= (160 × 35 + 104 - 144) cm
= 5560 cm
∴ Actual average height
= $$\left( {\frac{{5560}}{{35}}} \right)$$  cm
= 158.857 cm $$ \approx $$ 158.86 cm