?
The average age of a husband and his wife was 23 years at the times of their marriage. After five years they have a one-year old child. The average age of the family now is-
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Sum of the present ages of husband, wife and child
= (23 × 2 + 5 × 2) + 1
= 57 years
∴ Required average
= $$\left( {\frac{{57}}{3}} \right)$$
= 19 years
= (23 × 2 + 5 × 2) + 1
= 57 years
∴ Required average
= $$\left( {\frac{{57}}{3}} \right)$$
= 19 years
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login