?
The average height of 25 boys is 1.4 m. When 5 boys leave the group, then the average height increased by 0.15 m. What is the average height of the 5 boys who leave ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Sum of height of the 5 boys
= (25 × 1.4 - 20 × 1.55) m
= 4 m
∴ Required average
= $$\left( {\frac{4}{5}} \right)$$
= 0.8 m
= (25 × 1.4 - 20 × 1.55) m
= 4 m
∴ Required average
= $$\left( {\frac{4}{5}} \right)$$
= 0.8 m
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login