?
The compound interest on a sum of Rs 5000 at 8% per annum for 9 months when interest is compounded quarterly is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
In one year there are 4 quarterly months.
∴ 9 month = 3 quarter
New Rate of Interest = $$\frac{8}{4}$$ = 2%
i.e 2% = $$\frac{1}{50}$$

Total CI = (100 + 100 + 100) + (2 + 2 +2) + 0.04
= Rs.306.04
∴ 9 month = 3 quarter
New Rate of Interest = $$\frac{8}{4}$$ = 2%
i.e 2% = $$\frac{1}{50}$$

Total CI = (100 + 100 + 100) + (2 + 2 +2) + 0.04
= Rs.306.04
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login