ExamVeda
Login
Home
31
A sum was put at simple interest at a certain rate for 3 years. Had it been put at 1% higher rate, it would have fetched Rs. 5100 more. The sum is
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let the sum be Rs}}{\text{. }}x{\text{ and}} \cr & {\text{original rate be R}}\% \cr & {\text{Then,}} \cr & \Rightarrow \frac{{x \times \left( {{\text{R}} + 1} \right) \times 3}}{{100}} - \frac{{x \times {\text{R}} \times 3}}{{100}} = 5100 \cr & \Rightarrow 3{\text{R}}x + 3x - 3{\text{R}}x = 510000 \cr & \Rightarrow 3x = 510000 \cr & \Rightarrow x = 170000. \cr & {\text{Hence,}} \cr & {\text{Sum}} = {\text{Rs}}.170000 \cr} $$
32
What equal installment of annual payment will discharge a debt which is due as Rs. 848 at the end of 4 years at 4% per annum simple interest ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the annual installment be Rs. x.
Then,
$$ \Rightarrow \left[ {x + \left( {\frac{{x \times 3 \times 4}}{{100}}} \right)} \right] + $$     $$\left[ {x + \left( {\frac{{x \times 2 \times 4}}{{100}}} \right)} \right] + $$     $$\left[ {x + \left( {\frac{{x \times 1 \times 4}}{{100}}} \right)} \right] + $$     $$x = 848$$
$$\eqalign{ & \Leftrightarrow \frac{{28x}}{{25}} + \frac{{27x}}{{25}} + \frac{{26x}}{{25}} + x = 848 \cr & \Leftrightarrow 106x = 848 \times 25 \cr & \Leftrightarrow 106x = 21200 \cr & \Leftrightarrow x = 200 \cr} $$

Short Cut Method : The annual payment that will discharge a debt of Rs. A due in t years at the rate of interest r % p.a. is.
$$\eqalign{ & \frac{{100{\text{A}}}}{{100t + \frac{{rt\left( {t - 1} \right)}}{2}}} \cr & \therefore {\text{Annual installment}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\left[ {\frac{{100 \times 848}}{{100 \times 4 + \frac{{4 \times 4 \times 3}}{2}}}} \right] \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{100 \times 848}}{{424}}} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}200 \cr} $$
33
A man buys a TV priced at Rs. 16000. He pays Rs. 4000 at once and the rest after 15 months on which he is charges a simple interest at the rate of 12% per year. The total amount he pays for TV is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Total price of TV = Rs. 16000
Initial payment = Rs. 4000
Remaining amount = Rs. 12000
Simple interest in 15 months for Rs. 12000
$$\eqalign{ & \Rightarrow {\text{S}}{\text{.I}}{\text{. = }}\frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{S}}{\text{.I}}{\text{. = }}\frac{{12000 \times 12 \times 15}}{{100 \times 12}} \cr & \Rightarrow {\text{S}}{\text{.I}}{\text{. = Rs}}{\text{. 1800}} \cr} $$
⇒ With S.I. total amount to be paid for principal amount Rs. 12000
= Rs. (12000 + 1800)
= Rs. 13800
= Therefore, total amount he pays for the TV is
= 4000 + 13800
= Rs. 17800
34
If the ratio of principal and the simple interest of 5 years is 10 : 3, then the rate of interest is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & \frac{{\text{P}}}{{{\text{S}}{\text{.I}}{\text{.}}}} = \frac{{10}}{3} \cr & {\text{Let Principal = 10}} \cr & {\text{S}}{\text{.I}}{\text{. for 5 years = 3}} \cr & {\text{S}}{\text{.I}}{\text{. for 1 year = 0}}{\text{.6}} \cr & {\text{Rate = }}\frac{{{\text{S}}{\text{.I}}{\text{.}}}}{{{\text{Principal}}}} \times 100 \cr & {\text{Rate = }}\frac{{0.6}}{{10}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 6\% \cr} $$
35
Mr. Dutta desired to deposit his retirement benefit of Rs. 3 lacs partly to a post office and partly to a bank at 10% and 6% simple interests respectively. If his monthly income was Rs. 2000, then the difference of his deposits in the post office and in the bank was = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
10% of Rs. 3 Lacs = 30000
6% of Rs. 3 Lacs = 18000
1 month interest income = 2000
∴ 1 year interest income = 2000 × 12 = 24000
Profit of Bank = 24000 - 18000 = 6000
Profit of Post Office = 30000 - 24000 = 6000
∴ Ratio of profit = 6000 : 6000 = 1 : 1
So, amount deposited = Rs. 150000 each
And difference = 0
36
A sum of Rs. 10 is lent to be returned in 11 monthly instalments of Rs. 1 each, interest being simple. The rate of interest is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
⇒ Rs. 10 + S.I. on Rs. 10 for 11 months
= Rs. 11 + S.I. on Rs. 1 for (1 + 2 + 3 + 4 + ........... + 10) months
⇒ Rs. 10 + S.I. on Rs. 1 for 110 months
= Rs. 11 + S.I. on Rs. 1 for 55 months
S.I. on Rs. 1 for 55 months = Rs. 1
$$\eqalign{ & \therefore {\text{Rate}} = \left( {\frac{{100 \times 12}}{{1 \times 55}}} \right)\% \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 21\frac{9}{{11}}\% \cr} $$
37
A computer is available for Rs. 39000 cash or Rs. 17000 as cash down payment followed by five monthly instalments of Rs. 4800 each. What is the rate of interest under the instalment plan?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Total cost of the computer = Rs. 39000
Down payment = Rs. 17000
Balance = Rs. (39000 - 17000) = Rs. 22000.
Let the rate of interest be R% p.a.
Amount of Rs. 22000 for 5 months
$$\eqalign{ & = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {22000 + 22000 \times \frac{5}{{12}} \times \frac{{\text{R}}}{{100}}} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {22000 + \frac{{275{\text{R}}}}{3}} \right) \cr} $$
The customer pays the shopkeeper Rs. 4800 after 1 month,
Rs. 4800 after 2 months, ...... and Rs. 4800 after 5 months.

Thus, the shopkeeper keeps Rs. 4800 for 4 months, Rs. 4800 for 3 months, Rs. 4800 for 2 months, Rs. 4800 for 1 months and Rs. 4800 at the end.

∴ sum of the amounts of these installments
= (Rs. 4800 + S.I. on Rs 4800 for 4 months) + (Rs. 4800 + S.I. on Rs. 4800 for 3 months) + ...... + (Rs. 4800 + S.I. on Rs. 4800 for 1 month) + Rs. 4800

= Rs. (4800 × 5) + S.I. on Rs. 4800 for (4 + 3 + 2 + 1) months
= Rs. 24000 + S.I. on Rs. 4800 for 10 months
$$ = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {24000 + {\text{4800}} \times {\text{R}} \times \frac{{10}}{{12}} \times \frac{1}{{100}}} \right) = $$          $${\text{Rs}}{\text{.}}\left( {24000 + 40{\text{R}}} \right)$$
$$\eqalign{ & \therefore 22000 + \frac{{275{\text{R}}}}{3} = 24000 + 40{\text{R}} \cr & \Rightarrow \frac{{155}}{3} = 2000 \cr & \Rightarrow {\text{R}} = \frac{{2000 \times 3}}{{155}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 38.71\% \,{\text{p}}{\text{.a}}{\text{.}} \cr} $$
38
If the rate increases by 2%, the simple interest received on a sum of money increases by Rs. 108. If the time period is increased by 2 years, the simple interest on the same sum increases by Rs. 180. The sum is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let the sum be Rs}}{\text{. }}x \cr & {\text{Rate be R}}\% {\text{ p}}{\text{.a}}{\text{.}} \cr & {\text{Time be T years}}{\text{.}} \cr & {\text{Then,}} \cr & \left[ {\frac{{x \times \left( {{\text{R}} \times 2} \right) \times {\text{T}}}}{{100}}} \right] - \left( {\frac{{x \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}}} \right) = 108 \cr & \Leftrightarrow 2x{\text{T}} = 10800\,........(i) \cr & And, \cr & \left[ {\frac{{x \times {\text{R}} \times \left( {{\text{T}} + 2} \right)}}{{100}}} \right] - \left( {\frac{{x \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}}} \right) = 108 \cr & \Leftrightarrow 2x{\text{R}} = 18000\,.......(ii) \cr} $$
Clearly, from (i) and (ii), we cannot the find the value of x.
So, the data is inadequate.
39
A boy aged 12 years is left with Rs. 100000 which is under a trust. The trustees invest the money at 6% per annum and pay the minor boy a sum of Rs. 2500, for his pocket money at the end of each year. The expenses of trust come out to be Rs. 500 per annum. Find the amount that will be handed over to the minor boy after he attains the age of 18 years ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Sum of the 12 years age }} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{. 100000}} \cr & {\text{Sum of the 18 years age }} \cr & = {\text{P}} + \frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & = {\text{100000}} + \frac{{100000 \times 6 \times 6}}{{100}} \cr & = {\text{100000}} + {\text{36000}} \cr & = {\text{136000}} \cr} $$
Total expenses
= 2500 + 500 = 3000 per year
Total expenses ( 6 years )
= 3000 × 6 = Rs. 18000
Amount obtained
= 136000 - 18000
= 118000
40
The simple interest on Rs. 36000 for the period from 5th January to 31st May, 2013 at 9.5% per annum is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Number of days
= 26 + 28 + 31 + 30 + 30 + 31
= 146 days
$$\eqalign{ & \Rightarrow {\text{SI = }}\frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{SI = }}\frac{{36000 \times 9.5 \times 146}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{SI = Rs}}{\text{. 1368}} \cr} $$