?
The simple interest on Rs. 36000 for the period from 5th January to 31st May, 2013 at 9.5% per annum is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Number of days
= 26 + 28 + 31 + 30 + 30 + 31
= 146 days
$$\eqalign{ & \Rightarrow {\text{SI = }}\frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{SI = }}\frac{{36000 \times 9.5 \times 146}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{SI = Rs}}{\text{. 1368}} \cr} $$
= 26 + 28 + 31 + 30 + 30 + 31
= 146 days
$$\eqalign{ & \Rightarrow {\text{SI = }}\frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{SI = }}\frac{{36000 \times 9.5 \times 146}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{SI = Rs}}{\text{. 1368}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login