ExamVeda
Login
Home
41
Tushar borrowed a sum of Rs. 12000 at 15% per annum from a money - lender on 13th January, 1987 and return the amount on 8th June, 1987 to clear his debt. Then the amount paid by Tushar to the money - lender to clear his debt was = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Time = 18 + 28 + 31 + 30 + 31 + 8 = 146 days
$$\eqalign{ & {\text{Simple Interest}} \cr & {\text{ = }}\frac{{12000 \times 15 \times 146}}{{365 \times 100}} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{. 720}} \cr & \therefore {\text{Amount will be }} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {12000 + 720} \right){\text{ }} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{. 12720}} \cr} $$
42
Vishwas borrowed a total amount of Rs. 30000, part of it on simple interest rate of 12 p.c.p.a. and remaining on simple interest rate of 10 p.c.p.a. If at the end of 2 year she paid in all Rs. 36480 to settle the loan amount, what was the amount borrowed at 12 p.c.p.a ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the sum borrowed at 12% p.a. be Rs. x
and that borrowed at 10% p.a. be Rs. (30000 - x)
S.I. at the end of 2 years
= Rs. (36480 - 30000)
= Rs. 6480
$$\therefore \left( {\frac{{x \times 12 \times 2}}{{100}}} \right) + $$    $$\left[ {\frac{{\left( {30000 - x} \right) \times 10 \times 2}}{{100}}} \right]$$     $$ = 6480$$
$$\eqalign{ & \Leftrightarrow 24x + 600000 - 20x = 648000 \cr & \Leftrightarrow 4x = 48000 \cr & \Leftrightarrow x = 12000 \cr} $$
43
A sum of Rs. 18750 is left by a will by a father to be divided between the two sons, 12 and 14 years of age, so that when they attain maturity at 18, the amount (principal + interest) received by each at 5 percent simple interest will be the same. Find the sum alloted at present to each son.
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Let the two sums be Rs. x and Rs. (18750 - x).
Then,
  $$ = x + \frac{{x \times 5 \times 6}}{{100}} = \left( {{\text{18750}} - x} \right) + $$       $$\frac{{\left( {{\text{18750}} - x} \right) \times 5 \times 4}}{{100}}$$
$$\eqalign{ & \Leftrightarrow x + \frac{{30x}}{{100}} = \left( {{\text{18750}} - x} \right) + 3750 - \frac{{20x}}{{100}} \cr & \Leftrightarrow 2x + \frac{x}{2} = 22500 \cr & \Leftrightarrow \frac{{5x}}{2} = 22500 \cr & \Leftrightarrow x = \left( {\frac{{22500 \times 2}}{5}} \right) \cr & \Leftrightarrow x = 9000 \cr} $$
So the other sum will be
= ( 18750 - 9000)
= 9750
Hence,
The two sums are Rs. 9000, Rs. 9750
44
I had Rs. 10000 with me. Out of this money I lent some money to A for 2 years @ 15% simple interest. I lent the remaining money to B for an equal number of years @18% simple interest. After 2 years, I found that A had given me Rs. 360 more as interest as compared to B. The amount of money which I had lent to B must have been.
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Let the sum lent to A be Rs. x. and that lent to B be Rs. (10000 - x)
Then,
$$\eqalign{ & \Rightarrow \frac{{x \times 15 \times 2}}{{100}} - \frac{{\left( {10000 - x} \right) \times 18 \times 12}}{{100}} = 360 \cr & \Rightarrow 30x - 360000 + 36x = 36000 \cr & \Rightarrow 66x = 396000 \cr & \Rightarrow x = 6000 \cr} $$
Hence,
Sum lent to B
= Rs. (10000 - 6000)
= Rs. 4000
45
A certain sum of money amount to Rs 2200 at 5% interest Rs 2320 at 8% interest in the same period of time. The period of time is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{P}} + {\text{SI = }}\frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}} + {\text{P}} \cr & \Rightarrow 2200{\text{ = }}\frac{{{\text{P}} \times 5 \times {\text{T}}}}{{100}} + {\text{P}} \cr} $$
⇒ 2200 × 100 = 5PT + 100P ......... (i)
$$ \Rightarrow 2320 = \frac{{{\text{P}} \times 8 \times {\text{T}}}}{{100}} + {\text{P}}$$
⇒ 2320 × 100 = 8PT + 100P
⇒ 2320 × 100 = 3PT + 5PT + 100P ............(ii)
Value of equation (i) put equation (ii)
⇒ 2320 × 100 = 3PT + 2200 × 100
⇒ 3PT = 120 × 100
⇒ PT = 4000
Value of PT in equation (i)
⇒ 2200 × 100 = 5 × 4000 + 100P
⇒ 220000 - 20000 = 100P
$$\eqalign{ & \Rightarrow {\text{P = }}\frac{{200000}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{P = Rs 2000}} \cr & {\text{Using this formula}} \cr & \left( {\because {\text{SI = }}\frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}}} \right) \cr & \therefore {\text{200}} = \frac{{2000 \times 5 \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{T}} = \frac{{200}}{{100}}{\text{ = 2 years}} \cr & \cr & {\text{ }}{\bf{Alternate:}} \cr & \left( {8 - 5} \right)\% = 2320 - 2200 \cr & \Rightarrow 3\% = 120 \cr & \Rightarrow 1\% = 40 \cr & \Rightarrow 5\% = 200 \cr & {\text{Principal = 2200 - 200}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{\text{ = Rs}}{\text{. 2000}} \cr & {\text{SI = }}\frac{{{\text{P}} \times {\text{R}} \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{200}} = \frac{{2000 \times 5 \times {\text{T}}}}{{100}} \cr & \Rightarrow {\text{T}} = \frac{{200}}{{100}}{\text{ = 2 years}} \cr} $$
46
For 2 years, a sum was put at SI at a certain rate. If the rate was 3% higher, it would have fetched Rs. 300 more. What will be the sum ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let principal is P}} \cr & {\text{then,}} \cr & {\text{300 = }}\frac{{{\text{P}} \times 3 \times 2}}{{100}} \cr & {\text{P = 5000}} \cr} $$
47
A money lender claims to lend money at the rate of 10% per annum simple interest. However, he takes the interest in advance when he lends a sum for one year. At what interest rate does he lend the money actually ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Amount}} \to {\text{10}} \cr & \,\,\,\,\, \downarrow \cr & \,\,\,\,\,90 \to \frac{{10}}{{90}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 11\frac{1}{9}\% \cr} $$
48
A sum of Rs. 1550 was lent partly at 5% and partly at 8% p.a. simple interest. The total interest received after 3 years was Rs. 300. The ratio of the money lent at 5% to that lent at 8% is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Let the sum lent at 5% be Rs. x and that lent 8% be Rs. (1550 - x).
Then,
$$\eqalign{ & \left( {\frac{{x \times 5 \times 3}}{{100}}} \right) + \left[ {\frac{{\left( {1550 - x} \right) \times 8 \times 3}}{{100}}} \right] = 300 \cr & \Leftrightarrow 15x - 24x + \left( {1550 \times 24} \right) = 30000 \cr & \Leftrightarrow 9x = 7200 \cr & \Leftrightarrow x = 800. \cr & \therefore {\text{Required ratio}} = 800:750 \cr & = 16:15 \cr} $$
49
An amount of Rs. 1,00,000 is invested in two types of shares. The first yields an interest of 9% p.a. and second, 11% p.a. If the total interest at the end of one year is $$9\frac{3}{4}$$ %, then the amount invested in each share was -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
Let the sum invested at 9% be Rs. x and that invested at 11% be Rs. (100000 - x).
Then,
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{x \times 9 \times 1}}{{100}}} \right) + \left[ {\frac{{\left( {100000 - x} \right) \times 11 \times 1}}{{100}}} \right] \cr & = \left( {100000 \times \frac{{39}}{4} \times \frac{1}{{100}}} \right) \cr & \Leftrightarrow \frac{{9x + 1100000 - 11x}}{{100}} = \frac{{39000}}{4} = 9750 \cr & \Leftrightarrow 2x = \left( {1100000 - 975000} \right) = 125000 \cr & \Leftrightarrow x = 62500 \cr & \therefore {\text{Sum invested at 9}}\% \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}62500 \cr & {\text{Sum invested at 11% }} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {100000 - 62500} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}37500 \cr} $$
50
A sum of Rs. 1440 is lent out in three parts in such away that the interests on first part at 2% for 3 years, second part at 3% for 4 years and third part at 4% for 5 years are equal. Then the difference between the largest and the smallest sum is -
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Let the parts be Rs. x, Rs. y and Rs. [1440 - (x + y)].
Then,
$$\eqalign{ & = \frac{{x \times 2 \times 3}}{{100}} = \frac{{y \times 3 \times 4}}{{100}} \cr & = \frac{{\left[ {1440 - \left( {x + y} \right)} \right] \times 4 \times 5}}{{100}} \cr & \therefore 6x = 12y\,or\,x = 2y. \cr & So,\frac{{x \times 2 \times 3}}{{100}} = \frac{{\left[ {1440 - \left( {x + y} \right)} \right] \times 4 \times 5}}{{100}} \cr & \Leftrightarrow 12y = \left( {1440 - 3y} \right) \times 20 \cr & \Rightarrow 72y = 28800 \cr & \Rightarrow y = 400 \cr & {\text{First part}} = x = 2y = {\text{Rs}}{\text{. }}800, \cr & {\text{Second part}} = {\text{Rs}}{\text{. }}400 \cr & {\text{Third part}} \cr & = {\text{Rs}}.\left[ {1440 - \left( {800 + 400} \right)} \right] \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}240. \cr & \therefore {\text{Required difference}} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {800 - 240} \right) \cr & = {\text{Rs}}.560 \cr} $$