71
A cone-shaped storage tank's height and radius are 9 and 7 feet, respectively. Determine how much liquid the tank can contain. (Take π = 3.14)
Answer & Solution
Answer: Option
D
Solution:
Height of cone (h) = 9 ft
Radius (r) = 7 ft
Volume = $$\frac{1}{3}$$πr2h
= $$\frac{1}{3}$$ × 3.14 × 7 × 7 × 9
= 461.58 cube feet
Radius (r) = 7 ft
Volume = $$\frac{1}{3}$$πr2h
= $$\frac{1}{3}$$ × 3.14 × 7 × 7 × 9
= 461.58 cube feet
