?
Let x cm2 be the surface area and y cm3 be the volume of a sphere such that y = 14x. What is the radius (in cm) of the sphere?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Surface area of sphere = 4πr2 = x cm2
Volume of sphere = $$\frac{4}{3}$$πr3 = y cm3
According to the question,
y = 14x
⇒ $$\frac{4}{3}$$πr3 = 14 × 4πr2
⇒ r = 42 cm
Volume of sphere = $$\frac{4}{3}$$πr3 = y cm3
According to the question,
y = 14x
⇒ $$\frac{4}{3}$$πr3 = 14 × 4πr2
⇒ r = 42 cm
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login