?
From the top of a 12 m high building, The angle of elevation of the top of a tower is 60° and the angle of depression of the foot of the tower is θ. Such that tan θ = $$\frac{3}{4}$$, what is the height of the tower (√3 = 1.73)?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A

Let AB be the building and EC be the tower.
$$\eqalign{ & {\text{In }}\Delta ADE \cr & \tan {60^ \circ } = \frac{{ED}}{{AD}} \cr & \sqrt 3 = \frac{{ED}}{{16}} \cr & ED = 16\sqrt 3 = 16 \times 1.73 = 27.68\,{\text{m}} \cr} $$
Hence the height of the tower
EC = CD + ED
= 12 + 27.68
= 39.68 m
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login