?
From the top of hill 240 m high, the angles the angles of depression of the top and bottom of a pole are 30° and 60°, respectively. The difference (in m) between the height of the pole and its distance from the hill is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D

$$\eqalign{ & 3 \to 240 \cr & \sqrt 3 \to \frac{{240}}{3} \times \sqrt 3 = 80\sqrt 3 \cr & {\text{Height of the pole}} \cr & = 160 - 80\sqrt 3 \cr & = 80\left( {2 - \sqrt 3 } \right) \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login