ExamVeda
Login
Home
Compound Interest
?

If the difference between the compound interest and simple interest on a sum of 5% rate of interest per annum for three years is Rs. 36.60, then the sum is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
Note : In such type of questions to save your valuable time follow the given below method
Rate % = 5%
Effective Rate of CI for 3 years = 15.7625%
Effective Rate of SI for 3 years = 5 × 3 = 15%

According to the question
$$\eqalign{ & \left( {15.7625 - 15} \right)\% \,{\text{of sum}} {\text{ = Rs. 36}}{\text{.60}} \cr & {\text{0}}{\text{.7625% of sum}} {\text{ = Rs. 36}}{\text{.60}} \cr & {\text{Sum = }}\frac{{36.60}}{{0.7625}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs. }}4800 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

5 Comments
Soumyadeep Ghatak
Soumyadeep Ghatak 4 years ago
effective rate ci iz by 2x+x2/100 formula
Vikas Babu
Vikas Babu 5 years ago
(105)^3/1000 =15.7625 for effective rate of CI
Dinesh Kumar
Dinesh Kumar 6 years ago
Difference between CI and SI =[PR×R(300+R)]÷(1000000)
Using this formula we can find the answer
Dinesh Kumar
Dinesh Kumar 6 years ago
Formula for Effective rate of compound interest ={[(1+(r/n)]^n}-1
= {[1+(5/100×3)]^3}-1
= 15.7625.
3.1.22 Machimar
3.1.22 Machimar 6 years ago
How to find the effective rate of CI?