ExamVeda
Login
Home
Heat Transfer
?

In Joule's experiment, an insulated container contains 20 kg of water initially at 25°C. It is stirred by an agitator, which is made to turn by a slowly falling body weighing 40 kg through a height of 4 m. The process is repeated 500 times. The acceleration due to gravity is 9.8 ms-2. Neglecting the heat capacity of agitator, the temperature of water (in °C) is

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

3 Comments
Sirisha Usha
Sirisha Usha 6 years ago
Energy added to water=500*40*9.8*4J=784000J
Let the T of water 20*4180(T-25) =784000J
T=34.4C
Prayashee Borah
Prayashee Borah 6 years ago
Please give the solution ...how can solve this
Parth Mehta
Parth Mehta 7 years ago
Cannot understand the given system