?
The distance between two parallel poles is 40√3 m. The angle of depression of the top of the second pole when seen from the top of first pole is 30°. What will be the height of second tower if the first pole is 100 m long
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D

$$\eqalign{ & \tan {30^ \circ } = \frac{x}{{40\sqrt 3 }} \cr & \frac{1}{{\sqrt 3 }} = \frac{x}{{40\sqrt 3 }} \cr & x = 40 \cr & {\text{So, }}y = 100 - 40 = 60 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login