?
The radius of a hemispherical bowls is 6 cm. The capacity of the bowl is $$\left( {{\text{Take }}\pi = \frac{{22}}{7}} \right)$$
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Radius of hemisphere bowl = 6 cm
∴ Volume of hemisphere :
$$\eqalign{ & = \frac{2}{3}\pi {r^3} \cr & = \frac{2}{3} \times \frac{{22}}{7} \times 6 \times 6 \times 6 \cr & = \frac{{9504}}{{21}} \cr & = 452.57{\text{ c}}{{\text{m}}^3} \cr} $$
∴ Volume of hemisphere :
$$\eqalign{ & = \frac{2}{3}\pi {r^3} \cr & = \frac{2}{3} \times \frac{{22}}{7} \times 6 \times 6 \times 6 \cr & = \frac{{9504}}{{21}} \cr & = 452.57{\text{ c}}{{\text{m}}^3} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login