ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Mensuration 3D
Mensuration 3D
?

The radius of the base of a conical tent is 16 metres. If $$427\frac{3}{7}$$  sq. metre canvas is required to construct the tent, then the slant height of the tent is: $$\left( {{\text{take }}\pi = \frac{{22}}{7}} \right)$$

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
Radius of cone (r) = 16 metre (given)
Let slant height = $$l$$ metre
Curved surface area
$$\eqalign{ & \pi rl = 427\frac{3}{7}{\text{ }}{{\text{m}}^2}\,\,\left( {{\text{given}}} \right) \cr & \frac{{22}}{7} \times 16 \times l = \frac{{2992}}{7} \cr & l = \frac{{2992}}{{22 \times 16}} \cr & l = 8.5{\text{ metre}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.