ExamVeda
Login
Home
Height and Distance
?

The tops of two poles of height 16 m and 10 m are connected by a wire of length l metres. If the wire makes an angle of 30° with the horizontal, then l =

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let AB and CD are two poles AB = 10 m and CD = 16 m
Height and Distance mcq solution image
AC is wire which makes an angle of 30° with the horizontal
Let BD = x, then AE = x
CE = CD - ED = CD - AB = 16 - 10 = 6m
$$\eqalign{ & {\text{Now}}\,{\text{in}}\,\Delta ACE \cr & \sin {30^ \circ } = \frac{{CE}}{{AC}} = \frac{6}{l} \cr & \Rightarrow \frac{1}{2} = \frac{6}{l} \cr & \Rightarrow l = 2 \times 6 = 12\,m \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.