ExamVeda
Login
Home
Volume and Surface Area
?

Water is flowing at the rate of 5 km/hr through a cylindrical pipe of diameter 14 cm into a rectangular tank which is 50 m long and 44 m wide. Determine the time in which the level of water in the tank will rise by 7 cm :

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Volume of water flown into the tank :
$$\eqalign{ & = \left( {50 \times 44 \times 0.07} \right){{\text{m}}^3} \cr & = 154\,{{\text{m}}^3} \cr} $$
Volume of water flowing through the pipe in 1 hour :
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{22}}{7} \times 0.07 \times 0.07 \times 5000} \right){{\text{m}}^3} \cr & = 77\,{\text{m}} \cr} $$
∴ Required time $$ = \left( {\frac{{154}}{{77}}} \right) = 2{\text{ hours}}$$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.