41
The diameter of a spare is 8 cm. It is melted and drawn into a wire of diameter 3 mm. The length of the wire is :
Answer & Solution
Answer: Option
B
Solution:
Let the length of the wire be h
Then,
$$\eqalign{ & \pi \times \frac{3}{{20}} \times \frac{3}{{20}} \times h = \frac{4}{3}\pi \times 4 \times 4 \times 4 \cr & \Rightarrow h = \left( {\frac{{4 \times 4 \times 4 \times 4 \times 20 \times 20}}{{3 \times 3 \times 3}}} \right)cm \cr & \Rightarrow h = \left( {\frac{{102400}}{{27}}} \right)cm \cr & \Rightarrow h = 3792.5\,cm \cr & \Rightarrow h = 37.9\,m \cr} $$
Then,
$$\eqalign{ & \pi \times \frac{3}{{20}} \times \frac{3}{{20}} \times h = \frac{4}{3}\pi \times 4 \times 4 \times 4 \cr & \Rightarrow h = \left( {\frac{{4 \times 4 \times 4 \times 4 \times 20 \times 20}}{{3 \times 3 \times 3}}} \right)cm \cr & \Rightarrow h = \left( {\frac{{102400}}{{27}}} \right)cm \cr & \Rightarrow h = 3792.5\,cm \cr & \Rightarrow h = 37.9\,m \cr} $$
