51
If contribution margin is $15000 and units sold are 500 units, then contribution margin per unit would be
Answer & Solution
Answer: Option
B
Solution:
Contribution margin per unit = Contribution margin ÷ Units sold
= $15000 ÷ 500 units = $30 per unit.
= $15000 ÷ 500 units = $30 per unit.