ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Chain Rule
Chain Rule
?

30 labourers working 7 hours a day can finish a piece of work in 18 days. If the labourers work 6 hours a day, then the number of labourers to finish the same piece of work in 30 days, will be ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let the required number of labourers be x
Less working hour/day, More labours (Indirect proportion)
More days, Less labourers (Indirect proportion)
\[\left. \begin{gathered} {\text{Working hours/day 6}}:7 \hfill \\ \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,{\text{Days 30}}:18 \hfill \\ \end{gathered} \right\}::30:x\]
$$\eqalign{ & \therefore 6 \times 30 \times x = 7 \times 18 \times 30 \cr & \Leftrightarrow 6x = 126 \cr & \Leftrightarrow x = 21 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.