?
A 120 meter long train is running at a speed of 90 km/hr. It will cross a railway platform 230 m long in :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Speed = $$\left( {90 \times \frac{5}{{18}}} \right)$$ m/sec = 25 m/sec
Total distance covered
= (120 + 230) m
= 350 m
∴ Required time
= $$\frac{{350}}{{25}}$$ seconds
= 14 seconds
Total distance covered
= (120 + 230) m
= 350 m
∴ Required time
= $$\frac{{350}}{{25}}$$ seconds
= 14 seconds
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login