ExamVeda
Login
Home
1
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} = \left( {60 \times \frac{5}{{18}}} \right){\text{m/sec}} = {\frac{{50}}{3}} {\text{m/sec}} \cr & {\text{Length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{train}} = \left( {{\text{Speed}} \times {\text{Time}}} \right) \cr & \therefore {\text{Length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{train}} \cr & = \left( {\frac{{50}}{3} \times 9} \right)m = 150m \cr} $$
2
A train 125 m long passes a man, running at 5 km/hr in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. The speed of the train is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Speed}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{train}}\,{\text{relative}}\,{\text{to}}\,{\text{man}} \cr & = {\frac{{125}}{{10}}} {\text{ m/sec}} \cr & = {\frac{{25}}{2}} {\text{ m/sec}} \cr & = {\frac{{25}}{2} \times \frac{{18}}{5}} {\text{ km/hr}} \cr & = 45\,{\text{km/hr}} \cr & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{speed}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{train}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{km/hr}}. \cr & \text{Then, relative speed} = \left( {x - 5} \right)\,{\text{km/hr}} \cr & \therefore x - 5 = 45 \cr & \Rightarrow x = 50\,{\text{km/hr}} \cr} $$
3
The length of the bridge, which a train 130 metres long and travelling at 45 km/hr can cross in 30 seconds, is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} = {45 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\frac{{25}}{2}} \,{\text{m/sec}} \cr & {\text{Time}} = 30\,{\text{sec}} \cr & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{bridge}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{metres}} \cr & {\text{Then}},\,\frac{{130 + x}}{{30}} = \frac{{25}}{2} \cr & \Rightarrow 2\left( {130 + x} \right) = 750 \cr & \Rightarrow x = 245\,m \cr} $$
4
Two trains running in opposite directions cross a man standing on the platform in 27 seconds and 17 seconds respectively and they cross each other in 23 seconds. The ratio of their speeds is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{speeds}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{two}}\,{\text{trains}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{m/sec}} \cr & {\text{and}}\,y\,{\text{m/sec}}\,{\text{respectively}}. \cr & {\text{Then,}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{first}}\,{\text{train}} = 27x\,{\text{metres}}, \cr & {\text{and}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{second}}\,{\text{train}} = 17y\,{\text{metres}}. \cr & \therefore \frac{{27x + 17y}}{{x + y}} = 23 \cr & \Rightarrow 27x + 17y = 23x + 23y \cr & \Rightarrow 4x = 6y \cr & \Rightarrow \frac{x}{y} = \frac{3}{2} \cr} $$
5
A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr, what is the length of the platform?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} = {54 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} = 15\,{\text{m/sec}} \cr & {\text{Length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{train}} = \left( {15 \times 20} \right){\text{m}} = 300\,{\text{m}} \cr & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{platform}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{metres}} \cr & {\text{Then}},\,\frac{{x + 300}}{{36}} = 15 \cr & \Rightarrow x + 300 = 540 \cr & \Rightarrow x = 240\,{\text{m}} \cr} $$
6
A train 240 m long passes a pole in 24 seconds. How long will it take to pass a platform 650 m long?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option B
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} = {\frac{{240}}{{24}}} \,{\text{m/sec}} = 10\,{\text{m/sec}} \cr & \therefore {\text{Required}}\,{\text{time}} \cr & {\text{ = }}\, {\frac{{240 + 650}}{{10}}} \,{\text{sec}}. \cr & = 89\,sec. \cr} $$
7
Two trains of equal length are running on parallel lines in the same direction at 46 km/hr and 36 km/hr. The faster train passes the slower train in 36 seconds. The length of each train is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{each}}\,{\text{train}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{metres}}. \cr & {\text{Then,}}\,{\text{distance}}\,{\text{covered}} = 2x\,{\text{metres}}. \cr & {\text{Relative}}\,{\text{speed}} \cr & = \left( {46 - 36} \right)\,{\text{km/hr}} \cr & = {10 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} \cr & = {\frac{{25}}{9}} \,{\text{m/sec}} \cr & \therefore \frac{{2x}}{{36}} = \frac{{25}}{9} \cr & \Rightarrow 2x = 100 \cr & \Rightarrow x = 50 \cr} $$
8
A train 360 m long is running at a speed of 45 km/hr. In what time will it pass a bridge 140 m long?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Formula}}\,{\text{for}}\,{\text{converting}}\,{\text{from}}\,{\text{km/hr}}\,{\text{to}}\,{\text{m/s:}} \cr & X\,{\text{km/hr}} = {X \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/s}} \cr & {\text{Therefore,}}\,{\text{Speed}} \cr & = {45 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} = \frac{{25}}{2}{\text{m/sec}} \cr & {\text{Total}}\,{\text{distance}}\,{\text{to}}\,{\text{be}}\,{\text{covered}} \cr & = \left( {360 + 140} \right)m = 500\,m \cr & {\text{Formula}}\,{\text{for}}\,{\text{finding}}\,{\text{Time}} \cr & = {\frac{{{\text{Distance}}}}{{{\text{Speed}}}}} \cr & \therefore {\text{Required}}\,{\text{time}} \cr & = \left( {\frac{{500 \times 2}}{{25}}} \right)\,\sec \cr & = 40\,\sec . \cr} $$
9
Two trains are moving in opposite directions @ 60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster train in seconds is:
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Relative}}\,{\text{speed}} = \left( {60 + 90} \right)\,{\text{km/hr}} \cr & = {150 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} \cr & = {\frac{{125}}{3}} \,{\text{m/sec}} \cr & {\text{Distance}}\,{\text{covered}} \cr & = \left( {1.10 + 0.9} \right)\,km \cr & = 2\,km \cr & = \,2000\,m \cr & {\text{Required}}\,{\text{time}} \cr & = {2000 \times \frac{3}{{125}}} \,{\text{sec}} \cr & = 48\,sec \cr} $$
10
A jogger running at 9 kmph alongside a railway track in 240 metres ahead of the engine of a 120 metres long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Speed}}\,{\text{of}}\,{\text{train}}\,{\text{relative}}\,{\text{to}}\,{\text{jogger}} \cr & = \left( {45 - 9} \right)\,{\text{km/hr}} \cr & = 36\,{\text{km/hr}} \cr & {36 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} \cr & = 10\,{\text{m/sec}} \cr & {\text{Distance}}\,{\text{to}}\,{\text{be}}\,{\text{covered}} \cr & = \left( {240 + 120} \right)\,m \cr & = 360\,m \cr & \therefore {\text{Time}}\,{\text{taken}} \cr & = {\frac{{360}}{{10}}} \,{\text{sec}} \cr & = 36\,{\text{sec}} \cr} $$