ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

The length of the bridge, which a train 130 metres long and travelling at 45 km/hr can cross in 30 seconds, is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} = {45 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\frac{{25}}{2}} \,{\text{m/sec}} \cr & {\text{Time}} = 30\,{\text{sec}} \cr & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{bridge}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{metres}} \cr & {\text{Then}},\,\frac{{130 + x}}{{30}} = \frac{{25}}{2} \cr & \Rightarrow 2\left( {130 + x} \right) = 750 \cr & \Rightarrow x = 245\,m \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

3 Comments
Iairikyrsoi Kharmyndai
Iairikyrsoi Kharmyndai 1 year ago
How do we get 245 the answer
Brindha T
Brindha T 9 years ago
5/18 is used for converting km/hr to m/s
Kanishk Patel
Kanishk Patel 9 years ago
How did u get 5 / 18 in this sum please revert