ExamVeda
Login
Home
Chemical Engineering Basics
?

A 2 kg object weighs 1.8 kgf on a spring balance. The value of 'g' at that location in m/sec2 is

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

2 Comments
Mujeeb Dipo
Mujeeb Dipo 5 years ago
1kgf=9.81N
Thus the given force becomes, F=1.8kgf * 9.81N/kgf = 17.658N
Then since F = mg => g = F/m
For this location and given m=2kg,
g = 17.658/2 = 8.82m/s2 (approx)
MOHAN KUMAR
MOHAN KUMAR 6 years ago
what a ans with write and full explatnaion in detail about the problem