ExamVeda
Login
Home
Boats and Streams
?

A boat running upstream takes 8 hours 48 minutes to cover a certain distance, while it takes 4 hours to cover the same distance running downstream. What is the ratio between the speed of the boat and speed of the water current respectively?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let the man's rate upstream be x kmph and that downstream be y kmph.
Then, distance covered upstream in 8 hrs 48 min = Distance covered downstream in 4 hrs.
$$\eqalign{ & \Rightarrow {x \times 8\frac{4}{5}} = {y \times 4} \cr & \Rightarrow \frac{{44}}{5}x = 4y \cr & \Rightarrow y = \frac{{11}}{5}x \cr & \therefore {\text{Required}}\,{\text{ratio}} \cr & = {\frac{{y + x}}{2}} : {\frac{{y - x}}{2}} \cr & = \left( {\frac{{16x}}{5} \times \frac{1}{2}} \right):\left( {\frac{{6x}}{5} \times \frac{1}{2}} \right) \cr & = \frac{8}{5}:\frac{3}{5} \cr & = 8:3 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

3 Comments
Ronil RK
Ronil RK 4 years ago
Thank you
Mr White
Mr White 5 years ago
Thanks for the solution.
Atikur Rahman
Atikur Rahman 6 years ago
Let, boat speed x kmph
Current speed y kmph
So, upstream distance= downstream distance
Or, (x-y)*8.8= (x+y)*4
Or,1.2x=3.2y
Or, x/y=8/3
Or,x:y= 8:3