?
A boat can travel with a speed of 13 km/hr in still water. If the speed of the stream is 4 km/hr, find the time taken by the boat to go 68 km downstream.
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Speed downstream
= (13 + 4) km/hr
= 17 km/hr
Time taken to travel 68 km downstream
= $$\frac{{68}}{{17}}$$ hours
= 4 hours
= (13 + 4) km/hr
= 17 km/hr
Time taken to travel 68 km downstream
= $$\frac{{68}}{{17}}$$ hours
= 4 hours
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login