?
A man's speed with the current is 15 km/hr and the speed of the current is 2.5 km/hr. The man's speed against the current is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Man's rate in still water
= (15 - 2.5) km/hr
= 12.5 km/hr.
Man's rate against the current
= (12.5 - 2.5) km/hr
= 10 km/hr.
= (15 - 2.5) km/hr
= 12.5 km/hr.
Man's rate against the current
= (12.5 - 2.5) km/hr
= 10 km/hr.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login