?
A boat travels 24 km upstream in 6 hours and 20 km downstream in 4 hours. Then the speed of boat in still water and the speed of current are respectively.
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Upstream speed, U}} \cr
& {\text{ = }}\frac{{24}}{6} = 4\,km/h \cr
& {\text{Downstream speed , D}} \cr
& {\text{ = }}\frac{{20}}{4} = 5\,km/h \cr
& {\text{Speed of boat in still water , }}x \cr
& = \frac{{{\text{D + U}}}}{2} = \frac{9}{2} = 4.5\,km/h \cr
& {\text{Speed of water current, }}y \cr
& = \frac{{{\text{D - U}}}}{2} = \frac{1}{2} = 0.5\,km/h \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login