?
A boatman goes 2 km against the current of the stream in 1 hour and goes 1 km along the current in 10 minutes. How long will it take to go 5 km in stationary water?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{Rate}}\,{\text{downstream}} \cr
& = \left( {\frac{1}{{10}} \times 60} \right)km/hr = 6\,km/hr \cr
& {\text{Rate}}\,{\text{upstream}} = 2\,km/hr \cr
& {\text{Speed}}\,{\text{in}}\,{\text{still}}\,{\text{water}} \cr
& = \frac{1}{2}\left( {6 + 2} \right)km/hr = 4\,km/hr \cr
& \therefore {\text{Required}}\,{\text{time}} \cr
& = {\frac{5}{4}} \,hrs \cr
& = 1\frac{1}{4}hrs \cr
& = 1\,hr\,15\,\min . \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login