?
A businessman cheats by using faulty weights, to the tune of 12% each time, when buying and selling material. What is the rise in his profit percentage using faulty weights only?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Profit }}\% = 12 + 12 + \frac{{12 \times 12}}{{100}} \cr
& = 24 + 1.44 \cr
& = 25.44\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login