?
By selling a bicycle for Rs. 2,850, a shopkeeper gains 14%. If the profit is reduced to 8%, then the selling price will be:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Let Cost Price was X.
X + 14% of X = 2850
X + $$\frac{{14{\text{X}}}}{{100}}$$ = 2850
X + 0.14X = 2850
1.14X = 2850
X = 2500.
So, Cost Price = Rs. 2500.
Now, Selling Price When profit remains at 8%,
= 2500 + 8% of 2500
= Rs. 2700.
Short-Cut
CP of bicycle = $$\frac{{100}}{{114}}$$ × 2850 = Rs. 2500
SP for a profit of 8% = $$\frac{{108}}{{100}}$$ × 2500 = Rs. 2700
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginSelling price = 2850
At that time shopkeeper got 14% gain
Assume
Cost price = 100
Selling price = 100+14=114
Given that the profit is reduced to 8%
14% profit change to 8%
Selling price =100+8 =108
Given 114 -> 2850
108 -> (2850÷114)×108 =2700
SP=2700
1percentage =25
8 percentage =200
So, 2500 +200=2700rupees
if he want to profit 8% on 2500
then s.p=(108/100)*2500=2700
Dimaag h to y answer 10 mins m kar k bataao
114% =2850
1%=1/2850
108%=(1/2850)*108=2700