?
A shopkeeper earns a profit of 12% on selling a book at 10% discount on the printed price. The ratio of the cost price and the printed price of the book is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{CP}}\,{\text{be}}\,100 \cr
& {\text{Hence}}, \cr
& {\text{SP}} = 100 + 12\% \,of\,100 \cr
& \,\,\,\,\,\,\, = 112 \cr
& {\text{If}}\,{\text{the}}\,{\text{marked}}\,{\text{price}}\,{\text{be}}\,X,\,{\text{then}} \cr
& 90\% \,of\,X = 112 \cr
& \Rightarrow x = \frac{{ {112 \times 100} }}{{90}} \cr
& \Rightarrow x = Rs.\,\frac{{1120}}{9} \cr
& {\text{Hence}}, \cr
& {\text{Required}}\,{\text{ratio}} \cr
& = 100:\,\frac{{1120}}{9} \cr
& = 900:1120 \cr
& = 45:56 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginSo.
112cp=90mp
CP:MP=90:112
CP:MP=45:56
MP/CP=112/90
MP/CP=56/45
⇒ CP : MP = 45 : 56
The ratio what you got is multiple of 46:56
CP:LP=3:4
is this wrong??
as here we have to find the ratio
plz tell me???