?
A sells an article to B at a profit of 10% B sells the article back to A at a loss of 10%. In this transaction:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
First Method
Let CP was 100 for A originally
A sells article to B at 10% profit,
CP for B = 100 + 10% of 100 = 110
Now, B sells it A again with loss 10%
Now, CP for A this time = 110 - 10% of 110 = 99
A makes Profit = 110 - 99 = 11
%profit for A = $$\frac{{11 \times 100}}{{100}}$$ = 11%
Second Method
It could be easily shown by net percentage change graphic.
100(A) == 10%(Profit) ⇒110(B) == 10%(Loss) ⇒ 99(A)
In this transaction A makes a profit of (110 - 99 = 11%) 11%
[10% on selling to B and 1% profit on buying back from B]
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login100 110
99=(110-11) 111*10%=11
11*100/100= 11% ansr